Menu

NIECODZIENNA WYSTAWA W SZKOLE JANA PAWŁA II W LAMKACH

NIECODZIENNA WYSTAWA W SZKOLE JANA PAWŁA II W LAMKACH

 

2 kwietnia minęła 13. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Ten najwybitniejszy z Polaków jest patronem Szkoły Podstawowej w Lamkach i choć włączony został w poczet świętych Kościoła nie można zapominać o tym jak pięknie odchodził z tego świata. Dla większości uczniów Jan Paweł II jest postacią znaną jedynie z opowiadań dlatego przybliżenie im jego sylwetki jest zadaniem z jednej strony niezwykle trudnym, ale jednocześnie wyjątkowo ważnym.

Kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej w Lamkach wrócili do szkoły po przerwie świątecznej czekała na nich wyjątkowa niespodzianka. Do grona nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lamkach dołączyła w tym roku pani Kinga Wiertelak – osoba ciepła i skromna jednocześnie. Podczas jednej z rozmów nadmieniła, że wraz z mężem zbiera pamiątki związane ze świętym Janem Pawłem II. Pani Kinga zgodziła się zorganizować w szkole wystawę swoich pamiątek. Kolekcja okazała się tak imponująca, że zaskoczyła wszystkich zwiedzających. Wśród tysięcy zdjęć wykonanych przez Arturo Mari – osobistego fotografa papieskiego uczniowie oglądali te z początków pontyfikatu jak i te związane z cierpieniem i pogrzebem. Uczniowie, dzieci przedszkolne, rodzice oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości byli pod ogromnym wrażeniem zdjęć ze spotkania Ojca świętego z Ali Agcą – człowiekiem, który próbował zabić papieża.

Z wielkim zainteresowaniem oglądali też zdjęcia z pogrzebu papieża, przy okazji dowiedzieli się, że Jana Pawła II pochowano w trzech trumnach. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak wyglądał papież w różnych okresach swojego pontyfikatu, jaki miał serdeczny wyraz twarzy, taki który przyciągał wszystkich niezależnie od wieku czy przekonań. Najcenniejszymi okazały się jednak te pamiątki, które można nazwać relikwiami – były te 2. stopnia, czyli przedmioty należące do Ojca świętego w tym najcenniejsza Mitra, którą Jan Paweł II nosił w roku jubileuszowym 2000, cingulum – pas należący do stroju liturgicznego papieża, piuski papieskie, były też relikwie 3.stopnia czyli takie, z którymi święta osoba miała kontakt – filiżanki, różańce ofiarowane przez Papieża, czy adresowane przez niego koperty. Wszystkie pamiątki były piękne i wartościowe, nawet te które nie należą do kategorii relikwii. Dziękujemy pani Kindze za wystawę i gratulujemy kolekcji, a także niezwykłej pasji.

Wywiad z Panią Kingą Wiertelak- nauczycielką religii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach

1. Jak długo zbiera Pani pamiątki związane z Janem Pawłem II ?

Eksponaty przedstawione na wystawie okolicznościowej są owocem trzynastoletnich zabiegów.

2. Od kogo dostaje Pani tak piękne przedmioty ?

Piszemy razem z małżonkiem listy, prowadzimy korespondencje z hierarchą kościoła, z kardynałami, z biskupami w Watykanie i stopniowo udaje nam się cokolwiek otrzymać.

3. Od czego zaczęła się Pani przygoda związana z Ojcem Świętym?

Tak naprawdę bliskość Jana Pawła II poczułam, gdy poznałam doktor Wandę Półtawską. Była to przyjaciółka Jana Pawła II, która też była przy śmierci Ojca Świętego. To ona właśnie nakreśliła mi bliżej życie i działalność papieża, opowiadała o jego nauce i przyjaźni. Zafascynowałam się tą osobą i po śmierci Jana Pawła II stwierdziliśmy wspólnie z mężem, że będziemy prowadzić korespondencje z kardynałami.

4. Czy ktoś pomaga Pani w zbieraniu pamiątek?

W zbieraniu pamiątek pomaga mi mój małżonek- Piotr Wiertelak i razem te wystawy organizujemy. Mój teść- Jan Wiertelak również się tym zajmował razem z nami. To on zapoczątkował tę inicjatywę, ale niestety teraz jest schorowany i już nie może nam pomagać.

5. Skąd narodził się pomysł na Pani książkę?

Właśnie gdy poznałam Panią doktor Wandę Półtawską narodził się pomysł na moją książkę. Jest to niesamowita kobieta z charakterem, chociaż też bardzo czuła oraz wrażliwa. Pani doktor Półtawska pisała również wiele książek, między innymi o swojej przyjaźni z Janem Pawłem II.

6. Czy nadal będzie Pani zbierała pamiątki?

Tak, będziemy razem z mężem zbierać pamiątki. Mam nadzieję, że jeszcze uda się coś pozyskać.

7. Gdzie Pani przetrzymuje pamiątki?

Pamiątki są przetrzymywane u nas w mieszkaniu.

8. Która pamiątka jest najcenniejsza dla Pani?

Dla mnie najważniejsze są piuski.

9. Czy doświadcza Pani przez posiadanie tych rzeczy jakiś wspaniałych przeżyć?

Ja osobiście nie, ale nasz bliski kolega, który często nas odwiedza, dotyka relikwii. Modli się do Jana Pawła II. Przez to kilkakrotnie otrzymał od Niego łaski. Nie chciał zdradzić jakie, ale mówił, że bardzo mu pomogły.

Uczniowie:

Karolina Guźla

Zuzanna Sztukowska

Jakub Sztukowski

Dorota Fibig

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas