Menu

Questing, czy warto promować nowe formy turystyki?

Questing, czy warto promować nowe formy turystyki?

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim odbyło się w dniu 17 września spotkanie inicjowane przez LGD „Okno Południowej Wielkopolski" z Krotoszyna pod hasłem „Spotkanie edukacyjne w ramach questingowego projektu współpracy"mającego na celu przybliżenie idei questigu i zorganizowania grupy na terenie gminy Ostrów Wlkp. zdolnej do przeprowadzenia i wdrożenia założeń przedsięwzięcia.

W szkoleniu wzięli udział liderzy pracy kulturalnej oraz osoby zaangażowane w promowanie terenów naszej gminy: Wanda Ratajczak, Beata Hajdziony, Maria Karolak, Ryszard Janicki, Ryszard Dymny, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Qltura21 Grażyna Dymała, Anna Sobczak, Gabriela Wejman, Zygmunt Lubieniecki, Sylwester Kląskała, Dariusz Pryczak. Grupa będzie miała za zadania przygotowanie 4 ścieżek edukacyjno-turystycznych w miejscowościach Chruszczyny, Lewków, Wysocko Wielkie, Sobótka. Już poza projektem powstanie ścieżka questingowa przygotowana przez Stowarzyszenie Qltura21.
W celu lepszego przybliżenia zagadnienia questingu rozmawialiśmy prowadzącą szkolenie z portalu questing.pl

Izabela Ozaist – trener questingu. Portal questing.pl
Dariusz Pryczak – igo-info

D.P.: Proszę mi powiedzieć o idei questingu
I.O.: Questing to nowa forma turystyki, która polega na aktywnym zwiedzaniu, poznawaniu danego regionu, miejsca, legend, podań ludowych. Questing polega na tym, że nasz turysta jest zaangażowany w poszukiwanie skarbu. Skarbem jest wiedza o danym regionie, zabytki, piękne elementy kultury, tradycja jak również kulinaria. Idea questingu przyszła do Polski 4 lata temu ze Stanów Zjednoczonych, ojcem questingu jest Steve Glazer. Do tej pory powstało ponad 500 ścieżek questingowych w Polsce. Obecny program w ramach partnerstwa questingu jest największym jak do tej pory w Polsce, w ramach niego powstanie 48 ścieżek questingowych . W pracę będzie zaangażowanych 5 województw. Powstanie sieć questów między województwami.
D.P.: Czy idea questingu jest popularna w Polsce?
I.O.: Zauważalny jest trend, że ten rodzaj turystyki jest coraz bardzie popularny. Coraz częściej turyści poszukują oryginalnego sposobu na spędzanie wolnego czasu, poszukują ciekawy miejsc w okolicy, które warto zwiedzić. Chcą w ciekawy, zabawny sposób spędzić swój wolny czas.
D.P.: Gdzie na terenie Polski możemy dzisiaj spotkać najwięcej Questów?
I.O.: Najbardziej znany w Polsce jest Bałtów w województwie świętokrzyskim. Ogólne na jego terenie jest obecnie 42 questy. Innym województwem jest łódzkie, które posiada 35 questów, bardzo prężnie działa także suwalszczyzna.
D.P.: Czy to Wasza pierwsza współpraca z LGD? [Lokalna Grupa Działania]
I.O.: Nie. Przy większych projektach współpracujemy z Lokalnymi Grupami Działania. Powiedziałabym, że bardzo dobrze współpracuje się nam z tego typu stowarzyszeniami.
D.P.: Czy osoby, które biorą udział w takich szkoleniach, sprawdzają się w przyszłości jako przyszli questowicze?
I.O.: Tak. Często osoby takie stają się ambasadorami na swoich terenach. Zarażają tą ideą i zabawą innych mieszkańców a także turystów z zewnątrz. Sami tworzą questing i stają się wizytówkami questingu w terenie. Bardzo liczymy na ich pomoc ze względu na ogrom wiedzy, którą posiadają.
D.P.: Dziękuje za rozmowę
I.O.: Dziękuję

Ostatnio zmienianyczwartek, 18 wrzesień 2014 10:52

Komentarze   

0 #2 Anglea 2018-11-10 17:51
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn additional cash every month.

You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve
all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

My site; BestKimber: https://FollowPearl.blogspot.se
Cytować
0 #1 Charlotte 2017-07-02 00:39
Najlepsze tabletki na odchudzanie, schudnij 20 kg w miesiac -
tabletki na odchudzanie: http://allegro.pl/mocne-tabletki-odchudzajace-20kg-w-30dni-hit-lata-i5060270559.html
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas